Штучному заплідненню як методу лікування безпліддя вже понад 45 років. Це цілком достатній термін для вдосконалення та усунення серйозних ризиків, адже якби вони збереглися, метод не набув би такої популярності у всьому світі. З усім тим штучне запліднення — це складний процес з декількох етапів, включно з інвазивним втручанням, тому деякі ризики у нього все ж таки є, а також можуть виникати небажані ефекти. Які вони, наскільки серйозні й чи є можливість їхнього зменшення?
Синдром гіперстимуляції яєчників (СГЯ)
Це найчастіший небажаний ефект штучного запліднення, який трапляється у 3–5% випадків. СГЯ розвивається внаслідок надмірної реакції яєчників на гормональну стимуляцію. Симптоми охоплюють здуття живота, болючість внизу живота, прибавку у вазі внаслідок затримки рідини в організмі, нудоту, діарею. У важких випадках розвивається задишка, виникають порушення з боку серцево-судинної системи, як-от порушення серцевого ритму та гіпотонія, зменшується сечовипускання. Слід зазначити, що вдосконалені протоколи стимуляції яєчників виключають тяжкі форми СГЯ. Крім того, сучасні репродуктивні клініки, як-от центр репродуктивної медицини «Мати та дитина», підбирають протоколи стимуляції після ретельного обстеження з урахуванням індивідуальних показань, що ще зменшує ризик. СГЯ в легкій формі не потребує лікування, лише спостереження, в середній і тяжкій може бути потрібною госпіталізація для запобігання ускладнень.
Ризики, пов’язані із вилученням яйцеклітин
Ооцити витягують за допомогою аспіраційної голки, яку підводять до яєчників, проколюючи стінку піхви. Ця хірургічна процедура потребує знеболювання. Існує ризик травмування аспіраційною голкою судини чи сусіднього органу. Але втручання виконують під контролем УЗД, тому ризик не перевищує 1%. Також на цьому етапі є незначна ймовірність інфікування та ризики, пов’язані зі знеболенням.
Психоемоційне перенапруження
Штучне запліднення — це не одна процедура, а цілий цикл, який потребує фізичних та моральних сил від обох партнерів. Потрібне велике терпіння, підтримка та цілеспрямованість, щоб пройти це випробування, результат якого ніхто не може гарантувати. Деякі етапи супроводжуються дискомфортом і навіть погіршенням самопочуття, яке може тривати декілька днів і навіть тижнів. Ефективність однієї спроби ЕКЗ становить 30–40%, хоча цей показник значно залежить від віку та причини безпліддя. Для досягнення мети може знадобитися 3–4 спроби, інколи й більше. Окрім усього іншого, це потребує значних коштів. І все-таки зусилля більшості пар винагороджуються. За різними оцінками від 60 до 80% усіх пар стають батьками внаслідок штучного запліднення, хоч і не всі з першої спроби. Щодо фінансової сторони, то є можливість отримати штучне запліднення у МЦ «Мати та дитина» безоплатно, за державною програмою медичних гарантій.
Позаматкова вагітність
Під час штучного запліднення ризик позаматкової вагітності дещо вищий, ніж під час природного зачаття — 2–5% проти 1–2%. Причиною може бути перенесений раніше сальпінгіт, запалення фаллопієвої труби. Щоб зменшити ризик, жінка проходить ретельне обстеження, зокрема труб. Якщо виявляють порушення, іноді доцільним є видалення маткових труб перед початком ЕКЗ.
Багатоплідна вагітність
Багатоплідна вагітність важче переноситься і несе загрози для здоров’я і матері, і плодів, тому фахівці вважають її небажаною. Ризик багатоплідної вагітності у разі перенесення кількох ембріонів становить 20–30%. Однак зараз, коли методи підготовки до ембріотрансферу стали ефективнішими, вже немає потреби в перенесенні кількох ембріонів, зазвичай в матку переносять лише один ембріон. Проте ймовірність багатоплідної вагітності не виключена, оскільки ембріон може розділитися вже після перенесення. Ризик становить близько 1%.
Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б