Під час виконання різноманітних будівельних та ремонтних робіт широко застосовується клей ПВА – полівінілацетатний адгезив, що характеризується довговічністю та міцністю результату. Проте він буває різних типів, що впливає на властивості. Як зазначають фахівці «Люкс-Х», для ремонту та будівництва варто використовувати водостійкий клей – серед ПВА такий маркується як D3. Які в нього особливості та у чому переваги – розглянемо детальніше далі.
Що взагалі таке D3?
Ще на початку 2000-х Європейський комітет затвердив систему класифікації адгезивів для деревини та визначив ступені водостійкості, котрі маркуються літерою D та цифрами від 1 до 4, де 1 – мінімальна стійкість до впливу вологи, а 4 – максимальна.
Клей ПВА D3 належить до категорії найпопулярніших для застосування під час ремонту та будівельних робіт. Він вважається універсальним, оскільки зберігає високий рівень адгезії навіть при постійній підвищеній вологості у приміщенні. Саме тому його рекомендують використовувати у ванних кімнатах, на кухнях, на сходах тощо, тобто у місцях, де часто висока вологість.
Де використовується ПВА D3?
Промисловий полівінілацетатний адгезив з категорії D3 найбільш розповсюджений у меблевій, деревообробній промисловості, а також для виконанні ремонтних та будівельних робіт. Він підходить для застосування у приміщенні та просто неба завдяки своїм властивостям. У його складі – дисперсія ПВА та різноманітні модифікатори, саме вони забезпечують достатній рівень водостійкості.
У будівництві та ремонті ПВА D3 використовується для:
- склеювання дерев’яних конструкцій, наприклад, балок, крокв;
- фіксації покриттів для підлоги, вироблених з дерева;
- склеювання різних порід деревини, а також ДВП, МДФ, ДСП, ламінованих покриттів;
- фіксації різноманітних оздоблювальних матеріалів, наприклад, плитки, декоративних панелей тощо.
Крім того, його можна застосовувати під час виробництва та ремонту меблів – у промислових та побутових умовах.
Особливості та переваги клею ПВА D3
Широке використання представленого адгезиву зумовлено наступними його перевагами:
- висока міцність на зсув – якщо дотримуватися всіх правил та технології нанесення, після повного висихання предмети будуть з’єднані дуже міцно та надійно, їх вже не вийде розділити;
- водовідштовхувальні властивості – клей зберігає чудовий рівень адгезії та демонструє надійний результат навіть за постійного впливу вологи;
- швидке проникнення у пори дерева, що забезпечує високу міцність склеювання;
- легке нанесення – адгезив не розтікається, рівномірно розподіляється, його можна наносити за допомогою ручних інструментів або спеціального обладнання, тому він популярний серед домашніх майстрів та на виробництвах;
- швидке висихання – для повної полімеризації необхідна доба;
- безпечність для здоров’я людей та екології – у складі клею відсутні токсичні компоненти, з ним можна працювати без використання СІЗ;
- прозора плівка – хоча сам клей ПВА D3 являє собою білу в’язку рідину, після нанесення клейовий шов стає прозорим, не забарвлює поверхні, для фіксації яких використовується;
- стійкість до несприятливих чинників навколишнього середовища, у тому числі механічного впливу – за дотримання усіх правил та технології навіть удари по склеєним виробам не призведуть до зниження їхньої міцності;
- порівняно низькі витрати – на обробку квадратного метру потрібно менше 200 г клею ПВА.
Крім того, якщо деталі з’єднані невірно, у вас є до 10 хвилин на виправлення помилки – саме стільки складає максимальний час відкритої витримки.
Особливості використання клею ПВА D3 та корисні поради
Фахівці у сфері ремонту, будівництва та деревообробки радять застосовувати ПВА D3 за наступних умов навколишнього середовища:
- температура – 15-35 градусів тепла (мається на увазі температура повітря та безпосередньо робочих поверхонь);
- вологість повітря – 50-70%;
- вологість деревини (якщо працюєте саме з нею) – 6-8%.
Коли вологість дерева вища, поверхні також склеюються, проте висихатимуть вони довше.
Робоча поверхня має бути підготовленою до нанесення клею, тобто бути чистою та сухою. З інструментів вам знадобиться валик або пензлик – все залежить від площі та вашої зручності. Перед нанесенням клей не потрібно розводити водою чи здійснювати інші додаткові маніпуляції, достатньо гарно його розмішати.
Наносити адгезив необхідно лише на одну з поверхонь шаром невеликої товщини. Клей має рівномірно розподілитися по всій площі деталі, проте не повинен стікати з неї. Після цього з’єднайте обидві поверхні та міцно притисніть їх одну до одної – можна використати прес чи струбцину залежно від виробу.
Незважаючи на те, що ПВА є цілком безпечним для здоров’я, під час роботи з ним рекомендовано вмикати вентиляцію у приміщенні та використовувати рукавички, особливо якщо ви працюєте з адгезивом регулярно або маєте підвищену чутливість чи схильність до алергічних реакцій.