Чому дешеві тонометри можуть бути небезпечними: огляд помилок

Зміст

Для багатьох людей вимірювання артеріального тиску є обов’язковою щоденною процедурою. Це і пацієнті з гіпертонією, і особи з інсультом або інфарктом в медичному анамнезі, і просто люди похилого віку. Деякі хворі за призначенням лікаря змушені проводити таку маніпуляцію двічі на день. Наявність якісного вимірювального пристрою для всіх перерахованих категорій є вкрай важливою.

І механічні, і, особливо, автоматичні тонометри коштують недешево. Тому виникає спокуса зекономити, придбавши пристрій бюджетної категорії. Але таке рішення не є раціональним: проблеми, які виникають під час експлуатації подібного обладнання, здатні істотно спотворити результати діагностики й спричинити шкоду здоров’ю. До того ж вони частіше, ніж якісні вироби, потребують ремонту. А значить, економія обертається додатковими витратами.

Далі ми розглянемо проблеми та помилки, з якими ви можете зіткнутися як власник дешевого тонометра. А також розповімо, як правильно вибрати тонометр для конкретних цілей.

Можливі помилки у вимірюванні

І електронні, і напівавтоматичні, і механічні пристрої бюджетної цінової групи надходять від виробника недостатньо точно відкаліброваними або взагалі без калібрування. Це означає, що показники, які вони демонструють, не відповідатимуть дійсності. В ідеалі такий виріб доцільно одразу ж після покупки віднести до майстерні, яка займається повіркою і налаштуванням медичної техніки. Але за це доведеться окремо заплатити.

Неякісні електронні тонометри мають й інші істотні вади, зокрема:

  • є чутливими до найменших змін положення тіла в процесі вимірювання;
  • некоректно визначають тиск при аритмії;
  • часто збиваються під час вимірювання і скидають показники;
  • надмірно нагнітають повітря у манжету – до 300 мм рт. ст. й вище;
  • виводять значення на екран у вигляді окремих елементів через ненадійне під’єднання шлейфу.

Особливо помітними стають неточності у вимірах при малому залишковому ресурсі джерел живлення. Досвідчені пацієнти знають: якщо електронний пристрій почав «чудити», перш за все варто замінити батарейки – навіть робочі, або додатково підзарядити акумулятор. 

Механічні та напівавтоматичні тонометри помиляються рідше. Повірений і якісно відкалібрований пристрій може некоректно вимірювати тиск при неправильно вдягненій манжеті або некоректному положенні руки, на якій проводяться заміри. Також неточність може бути зумовлена низькою частотою серцевих скорочень, коли складно «впіймати» верхню або нижню межу. Таким пацієнтам рекомендовано робити 2-3 маніпуляції за короткий проміжок часу й орієнтуватися на середнє значення.

Бюджетні тонометри – проблеми механічного характеру

Окрім калібрування, виробники цієї категорії медичних приладів економлять ще й на матеріалах. В результати споживач отримує:

  • манжету, герметичність якої може порушитися вже через декілька місяців регулярної експлуатації;
  • трубки з неякісної гуми, які розсихаються і розтріскуються навіть при дотриманні правил зберігання, режиму температури й вологості;
  • дисплеї, що швидко виходять з ладу;
  • кнопки, що починають западати або заїдати;
  • компресори, які продукують багато шуму, швидко перегріваються і не здатні забезпечити достатню потужність нагнітання повітря у манжету.

Крім того, якісні тонометри є більш ударостійкими. При частому використанні приладу підвищується ризик його випадкового падіння, удару о тверду поверхню тощо. Вірогідність того, що після цього пристрій буде працювати як раніше, у дешевих модифікацій є невисокою. На відміну від більш дорогих.

Декілька слів варто сказати й про ремонтопридатність. У випадку виходу з ладу тонометра невідомого походження від ноунейм-виробника вам можуть відмовити у ремонті, оскільки існує проблема наявності оригінальних або сумісних запчастин. Солідні ж бренди мають власні сервісні центри, в яких вашому пристрою швидко повернуть працездатність.

Чому якісний тонометр – це важливо?

Артеріальний тиск має значення не тільки для підтримання стабільного стану здоров’я і нормального самопочуття. Він напряму впливає на спосіб життя і визначають напрями його корегування. Зокрема, показники тиску є підставою для:

  • візиту до лікаря – для встановлення або уточнення діагнозу, а також для внесення змін в довготривалу терапію;
  • прийому раніше призначених гіпотензивних ліків швидкої дії для термінової стабілізації тиску;
  • визначення безпечного обсягу й інтенсивності фізичних навантажень;
  • корекції харчового раціону та питного режиму.

Неправильні цифри, якими грішать дешеві тонометри, можуть спровокувати серйозні наслідки. Тривало високий тиск негативно впливає на стан судин, погіршує кровопостачання внутрішніх органів, змушує серцевий м’яз працювати в авральному режимі. Результатом часто стають інфаркти, інсульти, інші захворювання. До того ж відхилення від нормальних значень артеріального тиску може бути симптомом низки інших патологій, які важливо виявити на ранніх стадіях. А сама гіпертонічна хвороба у міру її розвитку все менш ефективно корегується медичними препаратами. Тому якісний тонометр в тандемі з правильним алгоритмом вимірювання тиску є запорукою задовільного стану вашого організму.

Корисні поради для вибору якісного приладу

Перш за все слід визначитися, який саме тонометр ви бажаєте придбати. Для самостійного вимірювання найбільш зручними є автоматичні різновиди. Також доволі комфортно користуватися напівавтоматичними. Якщо ж ви є вірним прихильником механічних модифікацій, зверніть увагу на моделі з інтегрованою в манжету акустичною мембраною стетоскопа.

Електронні пристрої бувають двох типів – з манжетою на плече або на зап’ясток. Першій варіант є оптимальним для пацієнтів з гіпертонічною хворобою та людей похилого віку. Другий підійде спортсменам і здоровим молодим людям, які бажають контролювати артеріальний тиск.

В разі вибору будь-якого типу приладу з плечовою манжетою важливе значення має її розмір. Стандартні пропозиції від відомих брендів такі:

  • маленькі – під обхват плеча 22-30 см;
  • середні – на 22-42 см;
  • великі – на 30-42 см.

Середні манжети таким чином є найбільш універсальними. Зазначимо, що дешеві прилади невідомого походження можуть комплектуватися манжетами нестандартних розмірів. Правильно підібрати такий тонометр вкрай складно.

Також, розглядаючи різні варіанти, доцільно звертати увагу на спеціальні опції кожної моделі. Наприклад, для пацієнтів з аритмією вкрай необхідною є функція вимірювання пульсу та ідентифікації збоїв в його ритмі. 

Точність вимірювання тиску в домашніх умовах підвищить функція повідомлення про неправильну позицію руки. 

Лікарі часто рекомендують хворим вести так званий щоденник гіпертоніка. Це полегшує складання анамнезу і підбір терапії. Його зможе ефективно замінити ваш електронний тонометр з опцією пам’яті вимірів. А отримати адекватні значення допоможе функція розрахунку середнього тиску на підставі декількох послідовних замірів.

Вибирайте медичний прилад відомого бренду з солідною позитивною репутацією, звертайте увагу на наявність сертифіката і гарантії виробника – і ваш тонометр служитиме вам безвідмовно протягом тривалого часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *