Велика кількість людей має малорухливий спосіб життя. Сидіння на роботі, під час навчання, вдома – це все наші реалії. Саме через таке життя наші суглоби починають хрустіти все частіше. Особливо шия, руки та спина. Бо для багатьох хрускіт шиєю після робочого або учбового дня є справжньою насолодою. Але чи є ця звичка безпечною та яку думку щодо цього мають лікарі?
Чому суглоби хрустять
Немає точного пояснення, чому хрустять наші кістки та суглоби. Проте, є теорії. Одна з найрозповсюдженіших каже, що хрустіння – це лопання сформованих бульбашок з повітрям у капсулах наших суглобів. Коли ми робимо різкий чи амплітудний рух – суглоб збільшується за розміром. Далі йому не вистачає рідини і це провокує газовиділення, через що і формуються бульбашки. Хруст – звук, який ми чуємо під час утворення цих об’єктів. Чіткої заборони хрустіти, наприклад, пальцями рук, немає. Проте точно відомо, що хрустіння шиєю та хребтом – процес доволі небезпечний, який несе за собою не дуже позитивні наслідки.
Наслідки хрустіння шиєю
- Щоденне хрустіння шиєю зношує суглоби, значно погіршує стан хребців та розхитує зв’язки;
- Поява гриж, які будуть перешкоджати роботі кровоносних судин, здавлюючі їх. У результаті мозок недостатньо насичується кров’ю та необхідними елементами для нормальної роботи.
- Регулярне хрустіння може призвести до травмування або пошкодження шийних хребців. Бо вони мають отвори, де проходять вени та артерії. Саме через них до нашого мозку надходить кисень;
- Це може викликати такі симптоми, як: головокружіння, погіршення самопочуття, розлади мовлення та ходьби.
Думка лікаря
Лікар-вертебролог, Олексій Казаков, пояснив сайту каналу “1+1”, що міжхребцеві з’єднання у шийному відділі майже у кожному сегменті мають різний кут. Якщо людина хрустить шиєю, то це відбувається всіма з’єднаннями разом. В результаті, в одній зоні людина може відчувати тимчасове полегшення, але інші вона травмує. Якщо хрустіти шиєю на постійній основі, є ризик заробити нестабільність різних сегментів хребта. Бо саме в області шиї проходять великі судини і нерви, які живлять головний мозок.
Робота з шиєю та хребтом у домашніх умовах
Лікар радить забувати звичку хрустіння. Якщо фізичне бажання хруснути шиєю вас не залишає, то треба почати роботу над шийним відділом, суглобами та тканинами навколо хребта.
Це можна почати робити в домашніх умовах за такими методами:
- Техніки міофасціального релізу “МФР”. Це спеціальний самомассаж м’ячиком. Він якісно впливає на суглоби біля хребта. Також за допомогою цих технік зникає скутість та спазми у м’язах і значно зменшується біль у зонах шиї та хребта. Збільшується еластичність тканин.
- Гімнастика для шиї доктора Шишоні. Вправи цієї гімнастики пріоритетні для людей хворих на остеохондроз і гіпертонію. Для тих, хто має хронічний головний біль, міжхребцеві грижі, біль у потилиці. Також гімнастика буде корисна для людей із сидячим чи малорухомим способом життя.
- Вправи з тенісним м’ячем на підлозі:
- Візьміть м’яча і зафіксуйте його між лопатками та хребтом;
- Обережно лягайте на нього;
- Натискаючи, покатайтесь на м’ячі м’язами з обох сторін протягом хвилини;
- Підведіться. Зафіксуйте м’яч ближче до шиї у зоні трапеції та знову, не поспішаючи, лягайте на нього;
- Так само прокатіться м’язами на м’ячі з обох сторін.
Життєва профілактика
Уникнути проблем з шиєю вам можуть допомогти такі фактори:
- правильно облаштоване робоче місце;
- з розумом підібране спальне ліжко;
- ортопедичний матрац;
- здоровий спосіб життя;
- регулярне виконання гімнастичних вправ.
Отже, чи хрустіти шиєю – особиста справа кожного. Але лікарі все ж таки рекомендують відмовитись від цієї звички на користь технік та гімнастик для шиї. Піклуйтеся про себе і вводьте нову корисну звичку – жити здорóво і здóрово.