Багато небезпечних хвороб, в тому числі й полікістоз нирок, часто розвиваються непомітно. Людина може не підозрювати, що в її тілі причаївся небезпечний ворог. Коли ж він дасть про себе знати, може бути надто пізно. Ось чому так важливо вчасно виявити захворювання. Одним із найефективніших методів діагностики є ультразвукове дослідження. Регулярне проходження УЗД є важливим інструментом профілактики й контролю за станом нирок та інших важливих органів.
Щоб дізнатися більше про можливості діагностики за допомогою ультразвуку, переходьте за посиланням https://www.nikomed.lviv.ua/obstezhennya/.
Що таке полікістоз нирок?
Полікістоз нирок – це генетичне захворювання. Воно характеризується утворенням численних кіст у нирках. Ці кісти є заповненими рідиною порожнинами. З часом вони починають збільшуються й витісняти здорові тканини, порушуючи нормальну функцію нирок. Згодом цe може призвести до ниркової недостатності.
Існує два типи цього захворювання. Кожен з них зумовлений різними генетичними порушеннями:
- Аутосомно-домінантний полікістоз. Найчастіше проявляється у дорослих. Він передається від одного з батьків, і ймовірність передачі захворювання дітям становить 50%.
- Аутосомно-рецесивний полікістоз. Зустрічається рідше і зазвичай проявляється в дитячому віці. Передається дітям, якщо обидва батьки є носіями дефектного гена.
Причини полікістозу нирок
Головною причиною полікістозу нирок є генетичні зміни, які передаються від батьків до дітей. Ось основні причини:
- Спадкові мутації в генах, які відповідають за утворення кіст.
- Аномалії у розвитку нирок під чaс вагітності (для рецесивної форми).
- Деякі випадки можуть виникнути через нові мутації (коли хвороба не передалася від батьків, але з’явилася внаслідок зміни генів у людини).
Симптоми полікістозу нирок
На ранніх стадіях хвороба може протікати без будь-яких симптомів. Часто люди й не підозрюють, що з ними щось не так, доки не виникнуть серйозні ускладнення. Ось основні симптоми цього захворювання:
- Біль у попереку або в боках.
- Часте сечовипускання.
- Поява крові в сечі.
- Підвищення артеріального тиску.
- Втома та слабкість.
- Відчуття важкості в області нирок.
- Часті інфекції сечовивідних шляхів.
Інколи симптоми можуть бути ледь помітними. Проте, при будь-якиx підозрах на проблеми з нирками, важливо проконсультуватися з лікарем.
Полікістоз нирок: наслідки
Дане захворювання може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям. Особливо якщо його не виявити на ранніх стадіях і не контролювати належним чином. До основних ускладнень можна віднести:
- Ниркову недостатність. Через велику кількість кіст нирки не можуть добре фільтрувати кров і виводити відходи. Цe може призвести до потреби в діалізі або трансплантації нирки.
- Гіпертонію. Постійно високий тиск може стати причиною збільшення серця та розвитку серцевої недостатності.
- Кісти в інших органах. Захворювання може спричинити утворення кіст у печінці, підшлунковій залозі або інших органах.
- Аневризми мозкових судин. У деяких людей з полікістозом нирок можуть розвинутися аневризми, що підвищує ризик інсульту.
Діагностика та лікування
Полікістоз нирок зазвичай діагностують за допомогою ультразвукового дослідження. УЗД дозволяє лікарям візуалізувати нирки та оцінити наявність і розміри кіст. Це найпростіший і абсолютно безпечний метод діагностики даного захворювання. Інші методи, такі як комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), використовуються для більш детального обстеження нирок і органів навколо них.
Що ж стосується лікування, то на сьогодні немає ліків, які б могли повністю вилікувати це захворювання. Однак існують методи, які допоможуть сповільнити захворювання. До них належать:
- Дієта.
- Контроль артеріального тиску за допомогою ліків.
- Лікування інфекцій сечовивідних шляхів.
- Використання знеболювальних препаратів для полегшення болю.
- У важких випадках – діаліз або трансплантація нирки.
Профілактика полікістозу нирок теж неможлива. Проте раннє виявлення може суттєво поліпшити якість життя пацієнта. Тому, варто звернутися в медичний кабінет Нікомед, або інший надійний медичний заклад, щоб пройти обстеження та отримати професійну консультацію. Вчасне звернення до лікаря допоможе зберегти здоров’я нирок й уникнути серйозних наслідків.